ARCHIWUM 2018/2019

Bezpieczeństwo w sieci - warsztaty dla uczniów

19.03.201912 marca br. w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne dla młodzieży przez firmę Genesis. Tym razem uczestnikami byli uczniowie klasy Va i Vb ( klasa czwarta oraz szósta korzystała z tego typu warsztatów w I półroczu), którzy brali udział w zajęciach nt. racjonalnego korzystania z Internetu. Jednym z zadań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole jest poszerzanie wiedzy dotyczącej bezpiecznego poruszania się w Internecie. Uświadamiamy naszym uczniom jak wielka korzyść płynie z korzystania z nowoczesnych technologii , ale także jak należy postępować by nie paść ofiarą cyberprzemocy. Młodzież często nieświadomie staje się sprawcami zachowań przemocowych w sieci, wyśmiewa się wzajemnie nie rozumiejąc, jak wielką szkodę może sobie wyrządzić takim zachowaniem.


DRODZY UCZNIOWIE: PAMIĘTAJCIE!

 

Czy korzystając z Internetu mogę pozostać całkowicie anonimowy?
Każda moja aktywność i moje działanie w sieci pozostawia jakiś ślad, nawet gdy korzystam ze specjalnych technik maskujących dzięki coraz lepszym i bardziej skutecznym technikom śledczym prawie zawsze udaje się zlokalizować końcowe urządzenie, z którego dokonano szkody.

 

O czym należy pamiętać przy wymyślaniu bezpiecznego hasła?
Do każdego konta powinniśmy tworzyć inne hasło, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed włamaniem na nasze konta.Hasła powinny być złożone, z co najmniej 8 znaków i składać się z kombinacji liter (najlepiej dużych i małych), cyfr, a także znaków specjalnych (nawet, gdy polityka haseł tego nie wymaga). Nie powinny zawierać informacji osobistych.

 

Na czym polega poczucie anonimowości w internecie?
Poczucie anonimowości w sieci jest bardzo pozorne. Mimo, że nie zostawiamy swoich danych osobowych, zostawiamy w internecie inne ślady, np. adres IP czy inne dane dotyczące mojej sieci czy mojego sprzętu. Jeżeli nie wyrządzam nikomu krzywdy, stosuje się do powszechnie obowiązującego prawa, nikt nie będzie mnie sprawdzał ani kontrolował.

Poczucie anonimowości w internecie wiążę się z tym, że nigdzie nie musimy się przedstawiać z imienia i nazwiska, nikt nie sprawdza naszej tożsamości. Trzeba jednak pamiętać, że nasza aktywność w sieci nie pozostaje bez śladu.

 

Źródło:http://odpowiedzi.c0.pl/bezpieczenstwo_systemow_informatycznych/cyberprzemoc_anonimowosc_w_sieci.html

 

 

 

Liczba odwiedzin: 486645